Filosofie a metodika

Našim cílem je v žácích rozvinout vztah k šermu.

O tom co všechno šerm obnáší by se dalo napsat mnoho knih, zkrátka se jedná o aktivitu, která nejlépe kombinuje fyzické a psychické schopnosti v ucelený komplex, kde nemůže být jedna strana bez druhé.

Umění šermu rozvíjí velkou část lidského projevu a vlastností, které dělají nás námi.

Pravidelné tréninky

Pokud už je naším cílem se rozvíjet v jakémkoli poli, pravidelnost a investice času je základem.
Smyslem našich tréninků je u začátečníků vybudovat vztah k historickým evropským bojovým uměním, ať už se později vydají jakoukoli cestou. Tento vztah je budován zaměřením se na záživnost a zábavnost našeho stylu výuky.
U pokročilých, kteří si to zvolí, pak preferujeme zaměření na turnajový výkon, ať už si žáci zvolí jakoukoli zbraň.
Úspěchy žáků jsou přeci jen to, co mluví o kvalitě školy.
 

Více

Pokora, chladná hlava a vřelost

Dobrý šermíř vždy musí umět přiznat chybu, každým krokem v šermu člověk dělá minimálně dvě chyby a tento fakt nedává prostor těm, co si myslí, že jsou bezchybní. Schopnost poučit se z chyb a pochopení toho, že dokonalosti nelze dosáhnout, je to, co dělá šermíře dobrým šermířem.
Finálové střety ve stavech, kde jediný zásah rozhodne o výhře, střety rozhodnuté ve zlomku vteřiny při jediné akci zase vyžadují schopnost zachování chladné hlavy jako málo věcí na světě.
Konečně nepsaná morálka a etiketa šermu vyžaduje akceptování protivníka s respektem a učí člověka přijmout jej jako přítele, případně pak vašeho přítele proti vám postaví jako protivníka.
Toto jsou povahové vlastnosti, jež šerm rozvíjí.

Adaptabilita a kreativita

Představa, že by dobrý šermíř měl vždy dominovat a určovat běh každé situace je krásná, ale bohužel v turnajovém i sparringovém prostředí velmi těžko úspěšně zrealizovatelná. Pokud touto mentalitou šermují dva protivníci proti sobě, skončíme s něčím, co se bude velmi podobat dnešnímu vrcholovému sportovnímu šermu šavlí - se dvěma, rozhodně ne bezhlavě, rozbíhajícími se šermíři, mlátícími se po hlavě ihned při vkročení do dosahové vzdálenosti.
To, jestli se šermíři podaří souboj vyhrát, rozhodně není jen otázka dominance, ani nekonečného vyčkávání na protivníkovu chybu, nejefektivnější je jistě schopnost se nejlépe přizpůsobit jakékoli situaci a vždy vyjít se způsobem, jak v souboji získat převahu.

Objevování neznámého

Další z kouzel šermu je to, že máme na výběr velké množství zbraní a jejich kombinací, ve kterých se můžeme zdokonalovat. I v tomto je čas trávený šermem vcelku unikátní. Nejkrásnější na tom je, že znalosti získané tréninkem jedné zbraně, se do jisté míry přenesou i do našich schoností práce se zbraněmi jinými. Každá zbraň totiž vystavuje unikátní prostředí, které často vytvoří situace, které by jednoduše s jinými zbraněmi pravděpodobně nevznikly. A právě řešení těchto situací může nést poučení, které se dá přenést i do použití jiných zbraní. Aby toho nebylo málo, tak se k tomu ke každé zbrani dá přistoupit odlišnými metodikami a nebo i okořenit různými omezeními, což ani v historii rozhodně nebyla vzácná praktika.
Kolem a kolem je svět šemu bez hranic a při jeho objevování jistě platí každoročně opakovaný pocit "Ještě rok a možná budu dobrý začátečník."

Dynamika a síla

Co se týče šermířských úspěchů, jsou síla a s ní úzce spojená dynamika často opomíjenými faktory. Přitom vše co se týče šermu končí právě fyzickým projevem. Ve všech soubojích je právě rychlost, kterou dokáže šermíř přenést myšlenku do své zbraně, často rozhodujícím faktorem. Ovšem intenzivní trénink šermířské dynamiky nohou a rukou bohužel s sebou nese nevyhnutelné problémy. A ačkoli u nás se tomuto tréninku určitě nevyhýbáme, soustředíme mnoho času na řešení potíží, které přináší. Těmi jsou dysbalance, asymetrie a změna zdravých pohybových návyků. Jelikož jednou z hlavních priorit našich tréninků je i zdraví a zlepšení pohybových schopností, stejně jako povědomí o vlastním těle našich žáků, tak je součástí každého tréninku i prehabilitace a kompenzace. Snažíme se ale i tento trénink skládat tak, aby prospíval žákům v jejich šermířském umění.

Technická připravenost

Šerm je pro mnohé světem technik, které člověk při souboji používá, jakoby hrál jakousi karetní hru, a celým smyslem střetu bylo vykládat karty a protikarty. Tato miskoncepce se projevuje kostrbatými pohyby, nezapadajícími do konceptu situace a provedenými ve špatném načasování. Akceptování zásahu takovým člověkem probíhá většinou ve smyslu: "Měl jsem se zakrýt" a ukáže co tím má na mysli - složité windování. V Brněnských Fechterech necháváme tento typ tréninku lidem, kteří mají rádi sbírání pokémonů. Šerm jako takový se projevuje v pohybech uchopitelných pouze rámcově a tak je tedy třeba přistupovat i k samotným technikám. U nás je technika pouze principem, ukazující jakým způsobem lze teoreticky v dané situaci získat převahu. Nebojíme se jednu techniku učit ve třech různých verzích založených na odlišných interpretacích a vlastních úpravách.